21 سبک یوگا

21 سبک یوگا
به نام خداوند

21 سبک یوگا :

21 سبک یوگا : یوگا قدمتی چند هزار ساله دارد و گفته می‌شود از زمان پیدایش بشر آموزه‌ های یوگا به شکل‌ های مختلف وجود داشته و سه هزار سال پیش توسط پاتانجلی دانشمند هندی به ‌صورت تمریناتی مدون و مشخص شکل‌ گرفته که تا به امروز هم ادامه داشته و علاقه‌مندان بی ‌شماری در سراسر جهان همه‌ روزه از تمرینات آن بهره‌مند می‌شوند. اساتید متعددی از هزاران سال پیش به این‌ سو و این روش باستانی را به نسل‌های بعدی خود انتقال داده اند تا ریشۀ این درخت کهن استحکام یافته باشد و شاخ و برگ‌هایش هر چه بیشتر پرورش یابد مردم زندگی بهتر و آرام تری خواهند داشت.  حدوداً از ۵ دهه قبل به این‌ سو اساتیدی بر آن شدند تا تغییراتی در انجام تمرینات یوگا به وجود آورند و بخش‌هایی از آن را به نحو دیگری انجام دهند و در واقع سبک جدیدی از یوگا را ابداع کنند.
21 سبک یوگا
اکنون بنا داریم به برخی از سبک‌ های یوگا که تاکنون شرح نداده‌ایم بپردازیم. به این امید که خوانندگان محترم بیشتر از پیش با سبک‌ها ، روش‌ها و تکنیک‌های یوگا آشنا شوند و علاقه مند شوند به این نوع از سبک زندگی.
۱-آناندا يوگا: 
مبتکر این سبک جي دونالد والترز  ملقب به سوامي کرياناندا می‌باشد. کلاس‌های آناندا یوگا بر روی وضعیت‌های ملایم یوگا به منظور بالا بردن انرژی تا مغز و آماده‌سازی بدن برای مدیتیشن تأکید دارد. تمرکز در کلاس‌ها بر روی تنفس کنترل‌ شده و توازن بدن است حس جدیدی تجربه می کنید.
۲-آنوسارا یوگا:
جان فرند مبدع این سبک از یوگا است در اين سبک از يوگا به توانایی‌ها و محدودیت‌های هر فرد احترام گذاشته می‌شود وضعیت‌ها چالش‌ برانگیز است اما پیام واقعی آنوسارا باز کردن قلب و ارتباط با خداوند می‌باشد. تمرکز آنوسارا یوگا بر روی هماهنگي بيروني و دروني بدن بوده و تمرينات آن بر اساس فعالیت‌های قلبي است بدين معنی که در حين يادگيري بر روی عقايدي که بر خوبی و الطاف موجود در انسان ‌ها تاکید دارد نیز کار می‌شود و اين امر باعث باز شدن قلب و عروق و ايجاد توازن انرژي در انجام آساناها می‌گردد در این سبک از یوگا به ‌جای اینکه پرتوجویان تلاش کنند تا وضعیت‌ ها را به ‌طور دقیق انجام دهد هرکس بنا به ظرفیت و توانایی خود در وضعیت قرار می‌گیرد.
۳-آشتانگا یوگا:
مبدع سبک آشتانگا یوگا شری کريشنا پاتابی جويس است اين سبک براي کسانی که تمرينات جسمی سخت و سنگين انجام می‌دهند و به دنبال روشی برای تقويت عروق خود هستند مناسب بوده و از جمله تمرينات يوگای کامل و سالم محسوب می‌شود و برای پرتوجویان مبتدی مناسب نيست. خیلی مهم که اول شرایط بدنی خودتون در نظر بگیرید.
21 سبک یوگا
این سبک یوگا نیازمند هماهنگی بین تنفس و توالی‌های پیوسته و پیشرفته است که حرارت شدیدی در داخل بدن ایجاد کرده و درنتیجه تعریق تصفیه‌ کننده‌ای که ماهیچه‌ ها و ارگان‌ های مختلف بدن را سم‌ زدایی می‌کند در پی خواهد داشت نتیجه آن گردش خون بهتر ، انعطاف‌پذیری ، استقامت بدنی ، بدنی سبک قوی و درعین‌ حال ذهنی آرام می‌باشد.
۴-بیکرام یوگا:
مبدع این سبک، بيکرام چودهِری است بیکرام یوگا تمرین جامعی است که تمام جوانب تناسب‌ اندام را از جمله قدرت عضلانی ، استقامت عضلانی ، انعطاف‌ پذیری قلبی و عروقی و کاهش وزن را در بر می‌گیرد.
اين سبک مجموعه‌ ای از حرکات يوگاست که در اتاقی با دمای حدود ۱۰۵ درجه فارنهایت و رطوبت هوای حدود ۴۰ درصد انجام می‌شود انجام دادن تمرينات يوگا در اين دما منجر به تعريق و افزايش دمای بدن و در نتیجه انعطاف‌ پذیری بيشتر بدن می‌شود.
۵-هاتا یوگا:
هاتا یوگا یا یوگای حركتی تمرین جسمانی یوگا است ‌هاتا یوگا متداول‌ ترین روش یوگا بوده در كشور‌های غربی طرفداران زیادی دارد در این شاخه از یوگا از حركات بدنی یا آسانا تكنیک های تنفسی یا پرانایاما و مدیتیشن یا مراقبه استفاده می‌شود كه باعث می‌شوند سلامت فرد بهتر شده و به بُعد معنوی خود نزدیك ‌تر شود.
21 سبک یوگا
در این بخش از حركات متعددی استفاده می‌شود اگر به دنبال ذهنی آرام و جسمی سالم هستید هاتا یوگا می‌تواند برایتان بسیار سودمند باشد . رهایی تجربه کنید.
۶-اینتگرال یوگا:
مبدع این سبک سوامی ساتچيداناندا است. در این سبک از یوگا تمرکز بر روی وضعیت‌ها، تمرینات تنفسی، مدیتیشن، دعا و ذکر است احساس خوبی داره دعا کردن و ذکر گفتن.
۷-ایشتا یوگا:
مبدع این سبک مانی فینگراست. ایشتا بر روی باز کردن کانال‌ های انرژی در سرتا سر بدن با کمک وضعیت‌ ها تجسم و مراقبه متمرکز است.
۸-آینگار یوگا
مبدع این سبک ، ب. ک. اس. آينگار است. در این سبک از ابزارهای کمکی مانند بندهای مخصوص ، پتو ، بلوک‌ های چوبی ، صندلی و آجر استفاده می‌کنند تا پرتوجوی مبتدی و سالخورده بتواند وضعیت‌ها را به ‌طور صحیح انجام دهد برای هر سنی امکان پذیر هست.
21 سبک یوگا
در اين سبک نسبت به سبک‌ های ديگر پرتوجو زمان طولانی‌ تری را در حرکت می‌ماند در یک وضعیت به ‌آرامی حرکت کرده به مدت یک دقیقه آن را حفظ کرده و سپس به مدت چند بار تنفس استراحت کرده و در نهایت وارد وضعیت کششی بعدی می‌شود به دلیل اینکه سرعت در آینگار پایین بوده و به جزییات توجه شده و از ابزار استفاده می‌شود اگر در حال بهبودی از یک آسیب‌ دیدگی هستید این سبک از یوگا برای شما مناسب است.
۹-جیواموکتی یوگا:
سبک جیواموکتی یوگا، سبک اختصاصی‌ای است که در سال ۱۹۸۴ توسط دیوید لایف و شارون گانون به وجود آمده است. جیواموکتی تمرینی معنوی ، جسمی و اخلاقی است که از ترکیب هاتا یوگای شدید و سبک وینیاسا به وجود آمده و بر پنج اصل شاسترا (کتاب مقدس) ، بهاکتی (ازخودگذشتگی) ، آهیسما (عدم خشونت) ، نادا (موسیقی) و دهیانا (مدیتیشن) مبتنی است. در این سبک بر روی طرفداری از حقوق حیوانات، گیاهخواری ، دفاع از محیط‌زیست ، فعالیت‌های اجتماعی نیز تأکید می‌شود.
۱۰-کالی رِی تری یوگا:
سبکی از یوگا است که توسط کالی ریدر سال ۱۹۸۰ ابداع گردید. این سبک ، مجموعه‌ای از حرکات روان و رقص مانند است و تمرینات شامل پرانایاما و مدیتیشن نیز می‌گردد. کالی ری مرکز تری یوگا را در سانتا کروز کالیفرنیا اداره می‌کند.
۱۱-کریپالو یوگا:
کریپالو ، یوگای آگاهی و هوشیاری است. پایه‌گذار این سبکِ یوگا ، آمریت دسایاست. این تمرین آرام و درون‌ نگرانه که به حفظ وضعیت ‌ها توسط پرتوجو تاکید دارد، گرفتگی‌های احساسی و معنوی را از بین می‌برد.
21 سبک یوگا
توازن دقیق و تلاش هدفمند در این سبک مهم نیست. در کریپالو یوگا مراحلی وجود دارد. مرحله اول تمرکزش بر روی آموختن وضعیت‌ ها و کشف توانایی‌ های بدن است. مرحله دوم شامل حفظ وضعیت ‌ها برای مدت طولانی‌ تر ، افزایش تمرکز و آگاهی درونی است. مرحله سوم همچون یک مدیتیشن در حرکت است که در آن حرکت از یک وضعیت به وضعیت دیگر به‌ صورت ناخودآگاه و خود به ‌خودی انجام می‌شود.
۱۲-کندالینی یوگا:
بیان گذار این سبک یوگی بهاجان است. این سبک از یوگا شامل آساناهایی برای گرم کردن بدن، انعطاف ستون مهرهه ها و تمرینات تنفسی، ذکرگویی و مراقبه با هدف بیدار کردن انرژی کندالینی و هدایت آن در طول ستون فقرات از طریق چاکراهای بدن است. تمرکز تمرینات بر روی بیدار سازی انرژی از انتهای ستون فقرات و هدایت آن انرژی به سمت بالا است.
۱۳-یوگای قدرتی:
 یوگای قدرتی، یوگا با کمک نیروی عضلانی است. سبکی ترکیبی از حرکات کششی، تنفس مراقبه ای و تمرینات قدرتی است.
21 سبک یوگا
یوگای قدرتی یک گام از آشتانگا یوگا فراتر می گذارد. بسیاری از وضعیت ها شبیه ورزش های بدون ابزار همچون ایستادن بر روی دست، لمس انگشت پا ، خم به طرفین است ، اما کلید اصلی یوگای قدرتی ، تعریق و قدرت عضله سازی است. به جای توقف بین وضعیت ها بدان گونه که در یوگای سنتی می بینیم ، هر حرکت به حرکت بعدی متصل است و شبیه به یک تمرین شدید هوازی است.
۱۴-یوگای ترمیمی:
یوگای ترمیمی، سبکی از یوگا است که اگر به دنبال دستیابی به آرامش جسمی، روانی و عاطفی هستید، برای شما مناسب است.
21 سبک یوگا
با استفاده از ابزار در این سبک از یوگا، شما در حفظ تعادل خود راحت بوده و در عین حال بدن خود را ریلکس و تحریک خواهید نمود. توالی وضعیتهای یوگای ترمیمی برای تمام بدن مناسب هستند و برخی، قسمت خاصی از بدن همچون ریه و يا قلب را مورد هدف قرار میدهند. یوگای ترمیمی به درمان بی خوابی، افسردگی، بهبود آسیب دیدگی، فیبرومیالژیا و استرس کمک می کند. در کلاسهای یوگای ترمیمی، شما مدت زمانی را با دراز کشیدن بر روی آجر یوگا، پتو، کوسن می گذرانید و به ماهیچه های خود اجازه میدهید تا ریلکس شوند.
۱۵-یوگای شیواناندا:
این سبک از یوگا بر پنج اصل آساناهای کلاسیک، تنفس صحیح، آرامش و رهاسازی عمیق، حفظ رژیم غذایی گیاه خواری، مثبت اندیشی و مراقبه بنا نهاده شده است. در کلاس های شیواناندا در ابتدا تمرینات تنفسی و سپس دوازده بار حرکت سلام بر خورشید انجام میشود. انجام وضعیتها در آرامش و آگاهی کامل، با توجه به ریتم تنفسی صورت می پذیرد.
۱۶-سواروپا یوگا:
این سبک از یوگا توسط راما برچ ابداع گردیده و برای پرتوجویان مبتدی بسیار مناسب است. در این سبک بیشترین تأکید بر باز شدن و انعطاف پذیری بیشتر ستون مهره ها است. سواروپا یوگا، درمان کننده و تغییردهنده است.
۱۷-وینی یوگا:
تمرینی بسیار فردی است که در آن یوگی ها می آموزند چگونه وضعیت ها و اهداف خود را با توجه به توانایی و نیازهای خاص خود انتخاب کنند. این سبک بیشتر برای افرادی که صدمه دیده اند یا عمل جراحی کرده اند و در حال بهبود می باشند، مناسب است. هر فرد بر اساس نیازها و توانایی های فردی خود می تواند تمرینات خود را تعدیل و تغییر دهد. تمرکز در تمرینات بر روی حرکات کششی است. قبل از حرکات کششی بدن گرم میشود و همین امر احتمال آسیب دیدگی را پایین می آورد.
21 سبک یوگا

21 سبک یوگا

۱۸-وینی آسام:
در این سبک تمرکز بر روی تنفس و حرکت است و از لحاظ ساختاری ، فعال ترین سبک یوگا است. این سبک با کریشناماچاریا آغاز و سپس توسط  پاتابی جویس ادامه پیدا کرد. در وینیاسا، برای کاهش فشار بر مفاصل زانو در زمان اجرای حرکات ایستاده این مفاصل کمی خم و رها نگه داشته می شوند.
۱۹-یوگا لوتوس سفید:
 این سبک توسط گانگا وایت ابداع شده است. این سبک ترکیبی از تمرینات تنفسی و مدیتیشن است و سبک تعدیل شده ای از آشتانگا یوگا است.
۲۰-بین یوگا:
پین یوگا تمرین یوگای آهسته و مراقبه ای می باشد. تمرکز پین بر روی تداوم ارتباط بافت هاست و مکمل یوگای یانگ است. وضعیت های پین پویا نیستند؛ بدین صورت که شما باید ماهیچه های خود را ریلکس کنید و اجازه دهید تا نیروی جاذبه زمین کار خود را بکند. این سبک از یوگا بسیار آرام و کند است؛ به طوری که هر وضعیت و آسانا به مدت پنج دقیقه حفظ می شود. پاول زینک ۱۳ مبدع این سبک از یوگا است.
۲۱- تانترا یوگا:
تانترا یوگا از مراسم تشریفاتی استفاده می کند، هدف از این روش، درک اموری است که ما به طور روزمره با آنها سروکار داریم. تانترا یوگی ها باید صفاتی نظیر خلوص نیت، انسانیت، فداکاری و از خودگذشتگی نسبت به استادشان، عشق به هستی و صداقت درباره چیزهای دیگر داشته باشند.
تبلیغات چینود پلاس

 

جی پلی :   آیینگر یوگا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها