معرفی ژیمناستیک

معرفی ژیمناستیک

به نام خدا

جی پلی

معرفی ورزش ژیمناستیک :

می  توان گفت  یک ورزش پرتحرک است که گفته می شود جایگاه ویژه ای در ورزش های استرالیایی دارد. این ورزش می تواند مهارتهای پایه و اصلی مربوط به تحرک و انعطاف پذیری، اعتماد به نفس، تسلط را پایه گذاری کند.این ورزش بدن شما را روی فرم نگه می دارد و مهارت های اساسی و مهمی نظیر کنترل، انعطاف پذیری و قدرت را برایتان محیا می کند مثل این هست که شما می توانید کارهایی چون پریدن و جهش کردن را متفاوت تر از افراد عادی و معمولی انجام دهید .

گفته می شود به فرانسوی : (Gymnastique) ورزشی هست که در دسته بندی رشته های آمادگی جسمانی قرار دارد .(  از تمرینات ورزشی در زمان یونان باستان نیز بوده است که انجام می شد و تکامل یافته و در سطح بین المللی زیر نظر فدراسیون بین المللی ژیمناستیک اداره می شود)

 

تاریخچه ژیمناستیک :

درباره تاریخچه این ورزش گفته می شود المپیک تابستانی لندن در سال 1908 و تیم ژیمناستیک زنان بریتانیا بوده است . هرچند درگذشته ورزش های مشابه ژیمناستیک در مصر و چین باستان هم تمرین می شده ( اما ریشه آن به یونان باستان می رسد و نام این رشته هم از واژه یونانی gymnazein آمده است و به معنای تمرین کردن برهنه است .
در آن زمان ها ژیمناستیک همچون ورزش‌های دیگری مانند پرش، دو، پرتاب دیسک، کشتی و … به عنوان بخشی از تمرینات نظامی و آماده‌سازی افراد برای جنگ محسوب می‌شد.و همچنین این ورزش‌ها برای کسب قدرت و انعطاف عضلانی لازم برای جنگ‌های تن به تن اهمیت داشتند. می توان گفت  راهی برای تمرینات بدنی افراد برای آمادگی در جشنواره ورزشی مهم المپیک بود که از سال ۷۷۶ قبل از میلاد تا ۳۹۳ پس از میلاد هر چهار سال برگزار می‌شد.

جی پلی :   آشنایی با ورزش اسکواش

جی پلی

( نکته قابل توجه اینکه با تعطیلی المپیک باستانی، تمرین این یونانی از رونق افتاد تا در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی دوباره در اروپای غربی احیا شد. احیای ژیمناستیک در واقع همراه با جریانی صورت گرفت که احیای ارزش‌های مرتبط با ژیمناستیک یعنی نیرومندی نیم‌تنه بالایی بدن، بدن عضلانی، کشش، نرمی، انعطاف، و استواری در آن دیده می‌شد. یک نظریه یونانی‌ها است که می گوید ذهن سالم در بدن سالم است )

جی پلی

ابداع ابزار های این ورزش :

گفته می شود در اواسط قرن نوزدهم فردریش جان تلاش کرد برای وارد کردن ژیمناستیک به نظام آموزشی آلمان او به پدر ژیمناستیک معروف است از جمله ابزار های ابداعی و مهم او می توان اشاره کرد به :
پارالل ، خرک حلقه ، چوب موازنه ، بارفیکس ، نردبان ژیمناستیک ،
همچنین می گویند پیر هنریک لینگ سوئدی نیز راه فردریش جان را ادامه داد و یک سیستم سوئدی را پایه ریزی کرد که تاکید برمنافع پزشکی ژیمناستیک داشت . و در قرن نوزدهم ژیمناستیک آلمانی و سوئدی وارد آمریکا شد و مورد توجه ارتش آمریکا شد تا جایی که در اوایل قرن بیستم کتابچه تمرینی در نیروهای مسلح آمریکا منتشر شد که توضیح کامل از حرکات ژیمناستیک بود .

جی پلی

محبوبیت  هنری :

یکی دیگر از معروف ترین بخش های این ورزش ژیمناستیک هنری است و در مسابقات ورزشکاران زن در رشته های حرکاتی زمینی پرش از پرش خرک ، پارالل نا هم سطح و چوپ موازنه است و ژیمناست های مرد نیز در رشته های حرکات زمینی چون پرش خرک ، بارفیکس ، دار حلقه ، پارالل ، و… به رقابت با یکدیگر می پردازند .
همچنین حرکات موزون، ایروبیک، آکروباتیک و ترامپولین بخش‌های دیگر این رشته ورزشی را تشکیل داده است . این ورزشی المپیکی می باشد و از اولین دوره المپیک تاکنون در برنامه این مسابقات قرار داشته‌است. هم‌اکنون این المپیکی از ۱۸ رویداد ورزشی جداگانه تشکیل می‌شود که ۱۴ رقابت در ژیمناستیک هنری، ۲ رقابت در ژیمناستیک موزون و ۲ رقابت در ترامپولین می باشد .

جی پلی :   لیگ برتر فوتبال ایران

( نکته قابل توجه باید بدانید در سطح تفریحی و به خصوص به عنوان تمرینات انعطاف بدنی بسیار نیز محبوب است )

 

چی پلی

کلام آخر و جی پلی :

می توان گفت این ورزش به تمرینات بی وقفه و آمادگی جسمانی بالا در تمام ابعاد از جمله بنیه و استقامت قوی نیاز دارد . و اگر شما قصد دارید در این رشته ورزشی ادامه بدهید و یا تازه می خواهید شروع کنید خوب است از اول و پایه شروع کنید و زیر نظر مربی انجام شود .
( جی پلی کنار شماست )

صفحه نخست

تولید محتوا تیم چینود

 

تبلیغات چینود پلاس
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها